Po jednom opasnom scenariju Srbija i Srpska bi se našle na suprotnim stranama fronta
Ne znam baš nijedan razlog zbog kojeg bi RS trebalo da se priključi NATO-u, ali znam barem deset zbog kojih to nipošto ne bi trebalo da učini, kaže profesor Nenad Kecmanović na tribini „Zašto Srpska neće u NATO“ u Beogradu.
„Prvo, narod u Srpskoj je prema svim istraživanjima plebiscitarno protiv toga. Drugi, Skupština Srpske jednoglasno je donela rezoluciju protiv priključenja. Treći, ulazak Srpske u NATO, naspram vojne neutralnosti matice Srbije, otvara mogućnost da se Srbi nađu na dve strane fronta.“
Četvrti, kaže Kecmanović, kao članica NATO-a u obnovljenom Hladnom ratu, a na ivici vrućeg, Srpska bi postala neprijatelj prijateljskoj Rusiji.
Osim toga, Kecmanović podseća da je NATO 1995. bombardovao RS, pa bi priključivanje toj organizaciji, prema njegovim rečima, asociralo na švedski sindrom patološke emotivne identifikacije sa neprijateljem.
„Od bombardovanja Srpske jesu prošle dve decenije, ali kako da zaboravimo srpske žrtve osiromašenog uranijuma koje i danas ginu pokošene malignim oboljenjima“, objašnjava Kecmanović.
Takođe, prema njegovim rečima, članarina za NATO u iznosu od 2 odsto BDP-a je preskupa i za razvijene evropske zemlje koje je zbog toga neredovno izmiruju, a za siromašnu Srpsku bila bi nepodnošljivo finansijsko opterećenje.
Najzad, smatra Kecmanović, stacioniranje NATO baza u Srpskoj značilo bi rušenje njenog suvereniteta, koji se po definiciji zasniva na monopolu domaće sile unutar njenih granica.
Analitičar Aleksandar Pavić ocenjuje da su se predstavnici vodećih NATO država, da bi opravdale svoj neopravdani opstanak posle pada Berlinskog zida i raspuštanja Varšavskog pakta, posebno pozivali na potrebu „odbrane demokratije“ i „zajedničkih vrednosti“.
„U skorije vreme, NATO nastoji da usisa preostali prostor bivše SFRJ u svoje redove, na način koji podseća na ponašanje Nemačke tridesetih godina, uz pomoć iskonstruisanog „državnog udara“ u Crnoj Gori i izigravanja demokratije u Makedoniji. U isto vreme, predstavnicima NATO država usta su puna demokratije, vladavine prava i pokušavaju da svoje zaoštravanje prema Rusiji i sve više prema Kini predstave kao sukob suprotstavljenih vrednosti“, navodi Pavić.
Rusija i Kina, koje se, prema njegovim rečima, zalažu za multipolarni svet, prijateljski se odnose prema Srpskoj i Srbiji i za razliku od većine NATO država ne ugrožavaju srpsku državnost.
„Prema tome, ne samo što je u interesu srpskog naroda sa obe strane Drine da se svrsta uz svoje osvedočene prijatelje, a ne neprijatelje, već su i vrednosti koje nude te prijateljske države — multipolarizam, nemešanje u unutrašnje stvari drugih država i poštovanje međunarodnog prava — mnogo bliže srpskom narodu, nego one koje sada nudi NATO“, smatra Pavić i dodaje da Srbi nikada nisu bili na pogrešnoj strani istorije, pa neće ni u ovom trenutku.
Sputnjik
KOMENTARI ČITALACA
- Dragan Ološi. Izvršavaju naredbu o propadanju Srbije
- Anti Novi ruski ambasador nije došao džabe u Srbiju. Zna Putin da dolazi finale za Kosovo pa je poslao eksperta koji se na Balkanu…
- Anti Engleski debili koji još umišljaju da su neka sila a igraju u trećoj ligi. Puknem od smeha kada prete Rusima. Najlošiji narod na…
- Dragan Ovaj Stefanović nije džabe dobio nadimak Slina. To je jedan slinavi pokvarenjak koji ni školu nije mogao da završi na redovan…
- Dragan Ovo đubre i ološ je uništio srpsku privredu. Javio se sada da pomogne Vučiću, da izađe opozicija i da legalno pokrade izbore.…
Ostavi komentar
Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se