Moćni saveznici ostavljaju Prištinu na cedilu, ili je sve blef sa nesagledivim posledicama
Da li reakcije Evropske unije, Amerike, pa i Tirane na poslednja dešavanja na Kosovu i Metohiji ukazuju na to da je reč o nekontrolisanim potezima Prištine i da li su možda Albanci prvi put u poslednjih trideset godina ostali bez podrške svog najvećeg zaštitnika?
Odluka Prištine da poveća takse na robu iz Srbije naišla je na osude zvaničnika Evropske unije, koji su hitno zatražili ukidanje mere koja je u suprotnosti sa Centralnoevropskim ugovorom o slobodnoj trgovini.
Reagovala je i američka ambasada u Prištini, oštro kritikujući odluku Vladu na Kosovu.
Konačno, i zvanična Albanija traži od Prištine da povuče ovu odluku. Vlada te zemlje konstatuje da povećanje poreza od 100 odsto na robu iz centralne Srbije nije dobar potez ni za Prištinu, ni za Beograd i da od nje treba odustati.
Da li poslednja dešavanja na Kosovu i Metohiji ukazuju na to da je reč o nekontrolisanim potezima Prištine i da li su možda Albanci na Kosovu prvi put u poslednjih trideset godina ostali bez podrške svog najvećeg zaštitnika?
Kako to Srbija može da iskoristi?
„Ne bih rekao da Albanci mogu samostalno da rade to što rade, jer su oni proizvod ruku Amerike i sve što čine zavisi od SAD. U ovom slučaju, zajednička je ojađenost ishodom glasanja u Interpolu, ozlojeđenost Amerike kao najveće svetske sile je sigurno još izraženija.
Pribojavam se da SAD puštaju Albance, jer je lakše njima da prave faulove nego velikoj sili koja mora da vodi računa i o odnosu drugih sila prema njoj, da na neki način ovim što se dešava testiraju našu izdržljivost i otpornost i na neke značajnije provokacije“, kaže Jovanović.
On dodaje da posebno treba imati na umu činjenicu da su ono što se desilo na glasanju u Dubaiju Amerikanci doveli u vezu sa stalnim jačanjem naših odnosa sa Rusijom i Kinom.
Ogromno je nezadovoljstvo zbog te činjenice, ali i u ovom slučaju oni moraju da vode računa o tome kako javno istupaju na ovu temu, kaže naš sagovornik.
Reakcija Albanije na povećanje taksi na uvoz robe iz Srbije za 100 odsto za njega je prijatno iznenađenje, ali ipak, smatra da je došla isključivo zato što je ta zemlja na putu ka ulasku u Evropsku uniju.
Uostalom, ona ne sme da pravi izazivačke poteze, a to bi bilo davanje podrške albanskim političarima na Kosovu u ovoj situaciji, kaže on.
Na kraju razgovora za Sputnjik dodaje da treba sačekati da vidimo kako će se stvari dalje odvijati, jer Albanija mora da vodi računa i o tome da je u očima Amerike takođe jedan od balkanskih satelita, koji je i član NATO-a.
„Ako SAD ima cilj da preko Kosova i Metohije utiče na promenu naše politike prema drugim velikim silama, onda Albanija mora da se tome prilagodi“, zaključuje Vladislav Jovanović.
Sputnjik
KOMENTARI ČITALACA
- Dragan Ološi. Izvršavaju naredbu o propadanju Srbije
- Anti Novi ruski ambasador nije došao džabe u Srbiju. Zna Putin da dolazi finale za Kosovo pa je poslao eksperta koji se na Balkanu…
- Anti Engleski debili koji još umišljaju da su neka sila a igraju u trećoj ligi. Puknem od smeha kada prete Rusima. Najlošiji narod na…
- Dragan Ovaj Stefanović nije džabe dobio nadimak Slina. To je jedan slinavi pokvarenjak koji ni školu nije mogao da završi na redovan…
- Dragan Ovo đubre i ološ je uništio srpsku privredu. Javio se sada da pomogne Vučiću, da izađe opozicija i da legalno pokrade izbore.…
Ostavi komentar
Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se