I kineska vojska ušla u Venecuelu - Čeka se reakcija SAD
Venecuelanska vlada je 27. marta dobila prvi kineski teretni avion s važnom pomoći latinoameričkoj zemlji. Zbog strateške saradnje dveju zemalja, Kina je isporučila 65 tona lekova Venecueli. Dostava je jedna od mnogih, prema vladinim funkcionerima.
Tarik el Aisami, ministar industrije i nacionalne proizvodnje Venecuele, istakao je važnost isporuke kao čin izvršenja suvereniteta, dodajući da su “agresija, terorističke akcije, blokada i finansijski progon koji trpi Venecuela, bez presedana u bilo kom drugom delu sveta”.
Kineski ambasador u Venecueli ponovio je kako je latinoamerička nacija “strateški partner i integralni prijatelj”, ističući uverenje “da su venecuelanski ljudi sposobni da održe mir”. Izjava je usledila ubrzo nakon što su Sjedinjene Države ponovo zapretile Ruskoj Federaciji i drugim nacijama za njihovu vojnu podršku Venecueli.
Bolivarska vlada Venecuele i Narodne Republike Kine su dugogodišnji saveznici i strateški partneri. Odnosi između dveju zemalja su se uveliko povećali s bivšim predsednikom Ugom Čavezom. Pre 1999. godine je kinesko-venecuelanska trgovina procenjena na 500 miliona dolara, dok je u 2016. trgovina iznosila 7,42 milijarde dolara. Dve zemlje imaju sporazume o saradnji u energetskom i vojnom sektoru, a predsednik Nikolas Maduro je zatražio i dobio pomoć od istočnog partnera za razvoj nacionalnog medicinskog sektora, prenosi agencija TeleSur.
Ono što TeleSur nije rekao, a saznalo se kasnije, je da je pomoć u lekovima dopremila kineska vojska.
Naime, u okviru strateške saradnje je u Karakas s lekovima doputovao kontingent kineskih vojnika, ali se ne navodi njihov broj. Juče je kineski čelnik Ksi Đinping najavio da Kina povećava svoje napore na uklanjanju korupcije u Kini i priprema se za dugotrajnu borbu protiv zapadnog kapitalizma i imperijalizma.
“Kina razvoj socijalizma u Venecueli smatra pozitivnim istorijskim korakom, izražavajući mu stalnu podršku od 1999. godine”, rekao je Ksi Đinping.
Nakon što su Sjedinjene Države ponovo zapretile Ruskoj Federaciji i drugim nacijama za vojnu podršku Venecueli, Kina je odgovorila uključivanjem u ono što vojni stručnjaci nazivaju “vežbama i vojnim testovima”. Šta je to tačno videlo se u slučaju Sirije, gde je svih godina rata bilo prisutno kinesko vojno i obaveštajno osoblje, pre svega zbog ujgurskih terorističkih grupa na severu zemlje, iako su se Kinezi trudili da budu što manje viđeni na bojnom polju.
Prema Međunarodnom institutu za istraživanje mira u Stokholmu, Venecuela je od 2010. do 2014. iz Kine uvezla oružja u vrednosti 349 miliona dolara, a Kina je daleko najveći zajmodavac u Karakasu. Od 2005. godine je pozajmila Venecueli 65 milijardi dolara.
Pokojni predsednik Ugo Čavez otišao je tako daleko da je rekao da bi Mao Ce Tung i heroj nezavisnosti Latinske Amerike Simon Bolivar bili prijatelji da su živeli u isto vreme. U međuvremenu, kineske državne banke pozajmljuju milijarde dolara latinoameričkim vladama. Od početka 2000. do 2010. je Kina latinoameričkim zemljama osigurala više zajmova po povoljnijim stopama od Svetske banke, Međuameričke razvojne banke i američke Ex-Im banke zajedno. U Kini odluke o kamatnim stopama donosi Odbor za monetarnu politiku Narodne banke Kine, koja upravlja s dve različite kamatne stope, za kredit od jedne godine i stopu za jednu godinu depozita.
Kina je “ušla” u prodaju oružja 2011. godine, a prema rečima dr Evana Elisa, profesora latinoameričkih studija na Institutu za strateške studije i ratovanje američke vojske, “prvo s manje sofisticiranom opremom, kao što su radari i avioni za obuku pilota, a u novije vreme s oklopnim vozilima i rezervnim delovima”.
“Većina vojnog materijala koji je stigao 2017. je bila iz Kine, uključujući tenkove, municiju, uniforme i pešačku opremu, kao i rezervne delove za rusku opremu”, izjavio je venecuelanski zapovednik Nacionalne garde Antonio Benavidez Torez.
Ruski portal FRN je u razgovoru sa srpskim vojnim stručnjakom Vladimirom Gujaničićem saznao “da je kinesko vojno osoblje očigledno stiglo zajedno sa 65 tona humanitarne pomoći za Venecuelu”.
“To je u medijima bilo podcenjeno, ali na temelju naših unutrašnjih izvora i potrage za slikama, fotografija kineskih vojnika u Venecueli nije postojala do 28. marta 2019. To je deo kineske politike širenja njihovih stavova i neslužbenih priča za zapadnu štampu. Tako će kineski analitičari meriti odgovor zapadnih vlada, očekujući suprotna, ali još uvek valjana mišljenja. Ukratko, ako zapadni aktivisti dobro odreaguju na tu ideju, onda će u Kini da nastave s proglašavanjem vojne podrške, kao što se to dogodilo u Siriji, vraćajući slučaj Venecuele donositeljima odluka u Kini, koji su neodlučni ili traže takve odgovore”, rekao je Vladimir Gujaničić.
Dve zemlje imaju snažne sporazume o saradnji u energetskom i vojnom sektoru, a predsednik Maduro je zatražio pomoć Kine za medicinski sektor, nakon oštrih ekonomskih i finansijskih sankcija koje sprečavaju vladu u Karakasu da uveze medicinska i hirurška pomagala.
(Fort Russ,logicno.com)
KOMENTARI ČITALACA
- Dragan Ološi. Izvršavaju naredbu o propadanju Srbije
- Anti Novi ruski ambasador nije došao džabe u Srbiju. Zna Putin da dolazi finale za Kosovo pa je poslao eksperta koji se na Balkanu…
- Anti Engleski debili koji još umišljaju da su neka sila a igraju u trećoj ligi. Puknem od smeha kada prete Rusima. Najlošiji narod na…
- Dragan Ovaj Stefanović nije džabe dobio nadimak Slina. To je jedan slinavi pokvarenjak koji ni školu nije mogao da završi na redovan…
- Dragan Ovo đubre i ološ je uništio srpsku privredu. Javio se sada da pomogne Vučiću, da izađe opozicija i da legalno pokrade izbore.…
Ostavi komentar
Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se