Politika

DA LI KLIZIMO U SVETSKI RAT? I Srbija se sprema – jedini neprijatelj je...

02.09.2018 Dok se ceo svet naoružava, gde se u toj situaciji nalazi Srbija? Potpuno opkonjena državama NATO, Srbija nema protiv koga da ratuje osim protiv tog istog NATO. Ono na šta Vojska Srbije polaže nade jeste nabavka desetak aviona MiG-29, kojima su res...

adminadminComments 0

DA LI KLIZIMO U SVETSKI RAT? I Srbija se sprema – jedini neprijatelj je...

Potpuno opkonjena državama NATO, Srbija nema protiv koga da ratuje osim protiv tog istog NATO.

Ono na šta Vojska Srbije polaže nade jeste nabavka desetak aviona MiG-29, kojima su resurski istrošeni i stariji su 30 godina, a koji se sada remontuju da bi mogli biti u upotrebi još desetak godina.

Budžet Ministarstva odbrane Srbije je 830 miliona dolara, što nije velika suma, a ima nešto više od 40.000 pripadnika Vojske Srbije, sa 50.000 pripadnika rezervnog sastava.

Pre nešto više od 100 godina, velike sile su takođe trošile ogromne svote novca u svrhu odbrane. Kada se gledaju procenti novca od poreza koji su trošeni na odbranu, vide se frapantni podaci. Tako su za 1897. godinu troškovi država na odbranu u odnosu na ukupno prikupljene poreze sledeći.

Japanska imperija – 55% Nemačko carstvo – 43% Britanska imperija – 39% Francuska republika – 27% Ruska imperija – 21% SAD – 17%

Za velikim silama ne zaostaju ni regionalne i neke druge manje sile u ekonomskom ili političkom smislu. Poslednji objavljeni podaci, za 2016, pokazuju da je uvoz oružja u toj godini bio 31 milijardu dolara.

Najveći izvoznici su bili SAD sa 9,9 milijardi dolara, Rusija sa 6,4 milijarde, Nemačka sa 2,8 milijardi, Francuska sa 2,2 milijarde i Kina sa 2,1 milijardu dolara. Najveći uvoznici oružje na svetu su međutim interesantniji.

To su države koje nemaju ili za sada nemaju razvijenu vojnu industriju, a žele da projektuju svoju snagu ili planiraju sukobe. Najveći uvoznici oružja na svetu su Saudijska Arabija, Indija i Južna Koreja. Indija se zbog svojih regionalnih problema, odnosno sukoba s Pakistanom i straha od Kine, polako, ali sigurno oprema ruskim i američkim oružjem, a svoju flotu oprema sve većim brojem ratnih brodova.

Saudijska Arabija zbog regionalnog sukoba i borbe za zonu uticaja sa Iranom, uprkos tome što se decenijama naoružava, prošle godine je sa Trampovom administracijom potpisala višegodišnji ugovor o nabavci novog oružja, prvenstveno aviona i raketa, vredan više desetina milijardi dolara.

Mediji

KOMENTARI ČITALACA

Ostavi komentar

Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se

Prijavite se