Cilj izlaska SAD iz dogovora o raketama — opkoljavanje Rusije sistemima PRO
Nakon što su SAD objavile da se povlače iz Sporazuma o raketama kratkog i srednjeg dometa, optuživši Rusiju za kršenje odredbe tog dokumenta, američki predsednik Donald Tramp je najavio da bi u budućnosti mogao biti sklopljen novi sporazum za kontrolu naoružanja, koji bi obuhvatio i druge zemlje.
Po njegovim rečima, jedna od učesnica novog sporazuma mogla bi biti i Kina.
On je napomenuo da je stvaranje tenzija oko Rusije dobro osmišljena američka politika.
Pored toga, smatra on, Sjedinjene Države strahuju od približavanja Rusije i evropskih zemalja, posebno sa Nemačkom.
„Amerikanci imaju fobiju da će Rusija kao glavni izvor prirodnih i ljudskih resursa biti u stanju da uspostavi čvrste kontakte sa Nemačkom, gde postoji dobra inženjerska škola i industrija.
Povezivanje jednog sa drugim stvara fantastične izglede za ekonomski napredak tih zemljama.
Zbog toga je svaki haos oko Rusije, proglašavanje Rusije ’svetskim zlom‘, stvaranje tenzija na ruskim granicama osmišljena politika“, zaključio je politikolog.
Sa svim svojim nedostacima, Dogovor o raketama iz 1987, koji su potpisali lideri SAD i SSSR-a, Ronald Regan i Mihail Gorbačov, označavao je likvidaciju cele klase raketa dometa od 500 do 5.500 kilometara kopnenog baziranja.
Direktor Centra za vojnopolitičke studije MGIMO-a Aleksej Podberjozkin ističe da je Dogovor o raketama igrao važnu ulogu u „obuzdavanju“ trke u nuklearnom naoružanju.
Većina ruskih eksperata smatra da Tramp, predlažući nerealan sporazum u zamenu za stari Dogovor o raketama svesno „sahranjuje“ taj sporazum.
To je, kako objašnjavaju, tipična američka strategija koju su pokušali da sprovedu i za vreme raspada dogovora o protivraketnoj odbrani. Scenario je isti: u početku se daje apsolutno nerealan predlog kojim se bilateralni sporazum (u ovom slučaju između RF i SAD) menja nekakvim multilateralnim sa učešćem Kine i Indije.
Nakon što takav ugovor ne bude potpisan, „Amerikanci će za to optužiti Kineze, Indijce, Pakistance“.
Ruski ekspert Aleksej Fenenko je siguran ne postoji šansa da novi dogovor bude zaključen zbog upravo odbrambene strategije Nju Delhija i Pekinga. Pošto Indija još nema svoje interkontinentalne balističke rakete, dok Kina nema svoju flotu dovoljnu da uništi strateški potencijal SAD, ove zemlje se oslanjaju na rakete srednjeg i kratkog dometa kao glavni instrument obuzdavanja Amerikanaca, koji imaju svoje baze u regionu. Samim tim, Vašingtonu je jasno da Kina i Indija ne mogu pristati na tu ponudu i upravo zbog toga Tramp i daje nerealne predloge.
Međutim, ima i ruskih eksperata koji smatraju da bi nov sporazum mogao da bude potpisan.
Zagovornici novog sporazuma smatraju da razvoj novog oružja zahteva potrebu da se odredbe dogovora prilagode novim uslovima i novim standardima u oblasti naoružanja.
Oni ne isključuju mogućnost da će Moskva i Vašington tome pristupiti razumno, da će pobediti politički realizam i da će Putin i Tramp zaključiti novi sporazum o kontroli naoružanja.
Sputnjik
KOMENTARI ČITALACA
- Dragan Ološi. Izvršavaju naredbu o propadanju Srbije
- Anti Novi ruski ambasador nije došao džabe u Srbiju. Zna Putin da dolazi finale za Kosovo pa je poslao eksperta koji se na Balkanu…
- Anti Engleski debili koji još umišljaju da su neka sila a igraju u trećoj ligi. Puknem od smeha kada prete Rusima. Najlošiji narod na…
- Dragan Ovaj Stefanović nije džabe dobio nadimak Slina. To je jedan slinavi pokvarenjak koji ni školu nije mogao da završi na redovan…
- Dragan Ovo đubre i ološ je uništio srpsku privredu. Javio se sada da pomogne Vučiću, da izađe opozicija i da legalno pokrade izbore.…
Ostavi komentar
Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se