Amerika kupuje ruski gas sa stranom etiketom
S obzirom da su cene gasa u SAD drastično porasle, isporuke ruskog prirodnog gasa na američko tržište postaju sve profitabilnije i realnije.
U Moskvi navode da su u poslednje vreme u SAD otpravljena minimum tri tankera sa ruskim prirodnim gasom, sa nalazišta „Jamal LNG“.
Cela ova situacija je paradoksalna, ako se uzmu u obzir dve činjenice. Prva, SAD kupuju ruski tečni prirodni gas uprkos sankcijama koje su uvele protiv Rusije, druga, iznenađuje to da Amerikanci kupuju ruski gas, iako već dugo pokušavaju da potisnu Rusiju sa energetskog tržišta, namećući svoj tečni gas Evropi.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan je pre mesec i po dana ispričao novinarima da je zajedno sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel bio primoran da brani pravo na kupovinu gasa iz Rusije pred Donaldom Trampom, koji je letos na samitu NATO-a u Briselu optužio turske i nemačke vlasti da kupujući ruski gas „hrane Rusiju“.
Vest da su tri tankera sa ruskim gasom stigla do američkih obala, potvrdila je i zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova, koja je rekla da je, ma koliko to bilo čudno, ruski gas sa Jamala uspešno stigao u Ameriku, uprkos svim negativnim talasanjima Vašingtona.
Ekspert smatra da loši odnosi Moskve i Vašingtona, bez obzira na sve, ne mogu uvek i u punoj meri uticati na kompanije, jer se često dešava da situacija i potrebe tržišta diktiraju pravila igre.
Hrenkov smatra da Vašington neće odustati od ideje da izgura Rusiju sa evropskog tržišta gasa, ali to neće sprečiti američke kompanije da kupuju ruski gas svaki put kad „zaškripi“.
„Jedno ne isključuje drugo“, dodaje ekspert.
Cene gasa u SAD su porasle za više od 40 odsto i dostigle svoj maksimum od 2014. godine — 125 dolara za 1.000 kubnih metara, što je učinilo da isporuke ruskog prirodnog gasa na američko tržište postaju sve profitabilnije.
Odgovarajući na pitanje koliko je zaista realno da se ruski gas i ubuduće izvozi u SAD u situaciji kada su odnosi Moskve i Vašingtona na veoma niskom nivou, analitičar kaže da bi u ovom slučaju trebalo jasno definisati šta je to „ruski tečni gas“.
Do rasta cena gasa u Americi je došlo zato što se očekuje porast hladnoće u severoistočnom delu zemlju. Drugi razlog za povećanje cene su najmanje zalihe tog energenta u američkim skladištima od 2005. godine.
Prema ocenama eksperata, isporuke tečnog gasa iz SAD pri ovim cenama na svetskom tržištu su nerentabilne.
Zbog toga se smatra da američko tržište može da postane nagrada za ruski tečni gas sa Jamala i rusku kompaniju „Novatek“.
Eksperti su sigurni da povećanje cena na američkom tržištu neće biti dugovečno. Prema prognozama, ova situacija ne može da potraje duže od tri meseca.
„Trebalo bi sačekati. Cena se tamo određuje po gasnom habu, po berzi, a berza ima svojstvo da čas skače, čas pada. Tu postoji i niz drugih faktora, kao što su klimatski, jer i vreme utiče na prodaju gasa, a takođe i finansijski, jer se gas prodaje, na primer, i na osnovu terminskog ugovora. Kako god bilo, još ne možemo da kažemo da je povećanje cena postalo stalni trend u SAD“, zaključio je Hrenkov.
Sputnjik
KOMENTARI ČITALACA
- Dragan Ološi. Izvršavaju naredbu o propadanju Srbije
- Anti Novi ruski ambasador nije došao džabe u Srbiju. Zna Putin da dolazi finale za Kosovo pa je poslao eksperta koji se na Balkanu…
- Anti Engleski debili koji još umišljaju da su neka sila a igraju u trećoj ligi. Puknem od smeha kada prete Rusima. Najlošiji narod na…
- Dragan Ovaj Stefanović nije džabe dobio nadimak Slina. To je jedan slinavi pokvarenjak koji ni školu nije mogao da završi na redovan…
- Dragan Ovo đubre i ološ je uništio srpsku privredu. Javio se sada da pomogne Vučiću, da izađe opozicija i da legalno pokrade izbore.…
Ostavi komentar
Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se