Vesti

OVO JE KLJUČNI DOKUMENT ZA REŠAVANJE PROBLEMA KOSOVA: Posle NATO agresije, Srbija je ponovo učlanjena u UN u avnojevskim granicama

19.02.2018 Bivši ministar spoljnih poslova Vladislav Jovanović izjavio je danas u okviru 16. ciklusa unutrašnjeg dijaloga o Kosovu da bi zaboravljeni dokument koji se ticao ponovnog učlanjenja Srbije u UN mogao biti ključan za rešavanje kosovskog pitanja, dok bi za njegovog kolegu Živorada Jovanovića na tom putu trebalo voditi računa o četiri stvari koje Beograd nikako ne bi smeo da uradi.
Na skupu "Geopolitički i bezbednosni aspekti mogućeg rešenja statusa Kosova" u organizaciji Faklteta za dilomatiju i bezbednost, predstavljeni su i rezultati ankete sprovedene medju studentima i gradjanima iz cele Srbije, uključujući i one sa Kosova, a koji su izmedju ostalog pokazali da je "Kosovo simbol srpskog identiteta".

adminadminComments 0

OVO JE KLJUČNI DOKUMENT ZA REŠAVANJE PROBLEMA KOSOVA: Posle NATO agresije, Srbija je ponovo učlanjena u UN u avnojevskim granicama

Bivši ministar spoljnih poslova Vladislav Jovanović izjavio je danas u okviru 16. ciklusa unutrašnjeg dijaloga o Kosovu da bi zaboravljeni dokument koji se ticao ponovnog učlanjenja Srbije u UN mogao biti ključan za rešavanje kosovskog pitanja, dok bi za njegovog kolegu Živorada Jovanovića na tom putu trebalo voditi računa o četiri stvari koje Beograd nikako ne bi smeo da uradi.

Na skupu "Geopolitički i bezbednosni aspekti mogućeg rešenja statusa Kosova" u organizaciji Faklteta za dilomatiju i bezbednost, predstavljeni su i rezultati ankete sprovedene medju studentima i gradjanima iz cele Srbije, uključujući i one sa Kosova, a koji su izmedju ostalog pokazali da je "Kosovo simbol srpskog identiteta".

Bivši ministar spoljnih poslova Srbije Vladislav Jovanović u perodu od 1991. do 1993. godine izjavio je da Srbija mora da se priseti istorijskog dokumenta koji je stigao posle 5. oktorba, godinu dana nakon NATO agresije, a u kome je navedeno da molba za ponovno učlanjenje Srbije u UN podrazumeva avnojevske granice.

"Zašto se ta činjenica ne koristi da smo mi posle NATO agresije priznati u avnojevskim granicama, da smo pozvani da napišemo molbu sa tom činjenicom", upitao je Jovanović i dodao da bi ta činjenica trebalo više da se koristi u diplomatskom saobraćaju.

Jovanović je rekao da je taj dokument potpisao američki diplomata Ričard Holbruk, koji je bio jedan od kreatora Dejtonskog sporazuma kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini.

Bivši ambasador SFRJ u Angoli i Savezni ministar inostranih poslova SRJ od 1998. do 2000. godine ocenio je da Srbija ne bi smela da odustane od pozivanja na Rezoluciju 1244 i toga da traži kompromis, ali ne na brisanom porstoru već na terenu medjuanrodnog prava i principa.

Jovanović je rekao da Srbija mora voditi računa o četiri nikako, a to je nema pristanaka na sporazume sa mimikrijom, na zamenu Rezolucije 1244, na razmenu dela teritroije - Kosova za EU, a ni normalizacije odnosa bez vraćanja 250.000 raseljenih.

"Ne bih želeo da budem deo generacije koja je prihvatila još jedan ultimatum Nemačke na 80. godišnjicu Minhenskog sporazuma", rekao je Živorad Jovanović.

On je ocenio i da je Srbija otišla predaleko u davanju koncesija, te da je vreme da se Beograd zapita šta je za to dobio.

Učesnici skupa, medju kojima je bio i osnivač fakulteta Nenad Djordjević, ali i ostali predavači Fakulteta bivši general Branko Krga, Dušan Proroković, Andreja Savić, pored podsećanja na istorijat dijaloga Beograda i Prištine ocenili su i da bi održavanje medjunarodne konferencije o Kosovu, ali i celom Balkanu bilo neophodno ukoliko medjunarodna zajednica želi da od ovog dela Evrope napravi oazu mira.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Marko Djurić izjavio je da će konačnu reč o modelima za rešavanje kosovskog problema dati gradjani, a ne velike sile i oni koji misle da drže konce u svojim rukama.

"Konačnu reč daće narod Srbije, neće to biti nijedna velika sila ni oni koji misle da imaju sve karte u svojim rukama", rekao je Djurić novinarima u pauzi skupa i izrazio zadovoljstvo intelektulnom mobilizacijom po pitanju rešavanja problema Kosova i Metohije.

Upitan kada će predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je inicirao dijalog i za mart najavio da će na osnovu predloga iznetih na okruglim stolovima dati stav o predlogu za rešenje kosovskog pitanja, to učiniti, Djurić je rekao da će to biti onda kada bude procenjeno da je trenutak najadekvatniji i da je u nacionalnom interesu Srbije.

Na pitanje da li će se gradjani o modelima izjašnjavati na referendumu, Djurić je rekao da se ne bi o tome izjašnjavao.

On je podsetio da su prethodno mišljenje o rešavanju kosovskog problema davali rektori pravnih fakulteta, privrednici, ekonomisti, predstavnici privredne komore, zdravstvenih institucija i organizacija, sportskih saveza, i najavio da će u narednom periodu to učiniti studenti, mladi, predstavnici Srba sa Kosova, kao i predstavnici nevladinog sektora.

Dodao je da je do sada u dijalogu čuo dosta mudrosti, ali da je njegov lični utisak suštinska demografska bitka koju je neophodno voditi. 

Beta

KOMENTARI ČITALACA

Ostavi komentar

Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se

Prijavite se