EKONOMSKA APOKALIPSA U SAD: IZGUBLJENO 4 biliona dolara!
Trodnevni pad industrijskog indeksa Dau Džons doveo je do potresa na svim svetskim berzama, a gubici mogu imati teške posledice
NJUJORK/BEOGRAD - Najmanje četiri biliona dolara izgubljeno je juče posle najvećeg sunovrata industrijskog indeksa Dau Džons na Njujorškoj berzi od svetske ekonomske krize 2008. godine.
Slom berze počeo je još u petak, kada je Dau Džons na Volstritu pao zloslutnih 666 poena, a nastavljen dramatičnim padom od 1.600 poena u ponedeljak i dodatnih 547 poena odmah po otvaranju u utorak, što je dovelo do gubitaka na svim svetskim berzama - od Australije do Velike Britanije.
Među ekonomistima je zavladala panika da je ovo samo uvod u pravu ekonomsku apokalipsu.
Dr Zoran Grubišić
VEZANE REAKCIJE
Dr Zoran Grubišić, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji, objašnjava za Kurir da nema konkretnih odgovora zašto je došlo do pada američke berze:
- Neke posledice mogle bi se osetiti u Srbiji, ali je za to potrebno nekoliko vezanih reakcija.
Ukoliko Fed podigne kamatne stope, pa to uradi i Evropska centralna banka. Ako bi došlo do tog lanca događaja, onda bi moglo loše da se manifestuje po nas.
U smislu pada raspoloženja investitora, manjeg priliva kapitala iz inostranstva...
Preveliki dug
- Deficit od bilion dolara je na vidiku, što će izazvati da dug vlade SAD, kao deo bruto društvenog proizvoda, prevaziđe 100 odsto. Ovo će slomiti i berze i ekonomiju - upozorio je ekonomski analitičar Džordž Magnus.
Izvršni direktor Barkliza Džes Stejli, piše londonski Ekspres, upozorio je da je svet pred velikom ekonomskom krizom i da sve podseća na 2006. godinu.
- Najveća opasnost je to što ako se dogodi finansijski krah, nemamo nikakav plan kako sa tim da se izborimo - rekao je Kenet Rogof, profesor ekonomije na Harvardu.
Ipak, mnogi smiruju javnost i tvrde da je ovaj pad samo korekcija tržišta, a ne i početak haosa.
- Ovo su kratkoročna kolebanja tržišta, predsednik SAD Donald Tramp je fokusiran na dugoročne ekonomske osnove, koje su i dalje izuzetno snažne - rekla je Sara Hakabi Sanders, portparolka Bele kuće.
Opasnost i za Srbiju
Broker i berzanski analitičar Nenad Gujaničić kaže za Kurir da bi najpre trebalo utvrditi kakvog je karaktera aktuelni pad tržišta, te da je preuranjeno govoriti o krizi.
- Primera radi, glavni američki indeksi, posle ovolikog pada, od početka godine su tek u neznatnom minusu.
Ukoliko je reč o uobičajenom resetovanju, neće biti nikakvih posledica.
Ako se oštrina ovog pada produbi, onda možemo govoriti o manjoj ili većoj ekonomskoj krizi u bliskoj budućnosti u SAD. Ako se sve to dogodi, to će se odraziti negativno na sve privrede sveta, pa i na našu - kaže on.
Činjenice
OD ZLATA DO BITKOINA
- Cene nafte nastavile su da slabe, pri čemu je cena severnomorske nafte „brent“ dostigla jednomesečni minimum pre nego što se stabilizovala na nivou od 67,21 dolar za barel
- Cena fjučersa američke sirove nafte je opala za 0,6 odsto, na 63,87 dolara po barelu, dok je cena zlata u blagom usponu dostižući nivo od 1.340 dolara po unci
- Bitkoin je juče izgubio još 13 odsto vrednosti, spustivši se na 5.920 dolara. U decembru je bitkoin vredeo 20.000 dolara
KOMENTARI ČITALACA
- Dragan Ološi. Izvršavaju naredbu o propadanju Srbije
- Anti Novi ruski ambasador nije došao džabe u Srbiju. Zna Putin da dolazi finale za Kosovo pa je poslao eksperta koji se na Balkanu…
- Anti Engleski debili koji još umišljaju da su neka sila a igraju u trećoj ligi. Puknem od smeha kada prete Rusima. Najlošiji narod na…
- Dragan Ovaj Stefanović nije džabe dobio nadimak Slina. To je jedan slinavi pokvarenjak koji ni školu nije mogao da završi na redovan…
- Dragan Ovo đubre i ološ je uništio srpsku privredu. Javio se sada da pomogne Vučiću, da izađe opozicija i da legalno pokrade izbore.…
Ostavi komentar
Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se