Misterije i zavere

ЕКСКЛУЗИВНО: Унук Троцког открива нову истину о Стаљину

24.08.2017 Дана 21. августа обележено је 77 година од смрти истакнутог руског револуционара Лава Троцког, којег је убио шпански агент НКВД-а Рамон Меркадер у његовој кући близу Мексико Ситија. Спутњик је разговарао са унуком Троцког, Естебаном Волковом, који је био у кући када се догодило убиство.

GoranGoranComments 0

Дана 21. августа обележено је 77 година од смрти истакнутог руског револуционара Лава Троцког, којег је убио шпански агент НКВД-а Рамон Меркадер у његовој кући близу Мексико Ситија. Спутњик је разговарао са унуком Троцког, Естебаном Волковом, који је био у кући када се догодило убиство.

„Дошао сам у Мексико годину дана пре атентата. Заправо, два пута су покушали да му одузму живот: 24. маја 1940. године, када је група стаљиниста коју је водио уметник Давид Алфаро Сиквеирос, ушла у кућу пуцајући насумице по собама у којима су радиле секретарице и помоћници Троцког. Деда је чудом преживео зато што га је његова супруга Наталија сакрила у тамном углу куће“, изјавио је Естебан Волков за Спутњик Мундо.

„Био сам у суседној соб и пуцали су из аутоматског оружја на кревет на коме сам спавао. Срећом, промашили су ме и извукао сам се са огреботином на прсту“, рекао је он.

Додао је да је Лав Троцки знао да Стаљин неће дуго чекати и да ће уследити нови покушаји атентата на њега.

„Коначно, Рамон Меркадер, агент из НКВД-а који је рођен у Каталонији, спријатељио се са младом Американком троцкисткињом, као и са члановима дединог обезбеђења. Једног дана замолио је мог деду да погледа један од чланака које је написао. Следећи пут, док је деда читао његове радове, Меркадер га је ударио крампом у главу“, присећа се Волков.

„Деда је вриснуо, телохранитељи су ушли и надјачали убицу“, додао је он.

Естебан Волков је рекао да је Троцки наредио својим људима да не убију Меркадера, што је омогућило мексичкој полицији да размрси клупко завере.

На питање како, читав век после Октобарске револуције, оцењује улогу свог деде, Волков је рекао да су Владимир Лењин и Троцки главни јунаци револуције.

„Лењин је одиграо кључну улогу у стварању бољшевичке странке и координирао је њен рад. Троцки је одредио ток Револуције. За разлику од Лењина и Стаљина, који су веровали да би социјалистичкој револуцији требало да претходи буржоаска, он је истакао улогу пролетаријата, и тако је победничка руска револуција успоставила Совјете радника, војника и сељака (намеснике)“, наставио је Естебан Волков.

Додао је да је током грађанског рата Троцки створио Црвену армију, и да су чак и војни стручњаци на супротној страни линије фронта признали допринос Троцког, јер без Црвене армије Совјетски Савез једноставно не би постојао.

После смрти Владимир Лењина 1924. године, Троцки је задржао идеале Револуције.

„Рекао је да је, уз помоћ Црвене армије, могао да преузме власт у року од 15 минута, али био је против војне бирократске диктатуре. Желео је да остане веран начелима Октобарске револуције“, нагласио је Волков.

„Затим, док је Стаљин чистио лењинистичко руководство суђењима 1937-1938, Троцки је организовао низ контрапроцеса у Мексико Ситију како би разоткрио лажну природу Стаљинове ’правде‘“.

Упитан за судбину своје породице, рекао је да су сви били прогањани и да су на крају убијени.

„Мој отац Платон Волков је депортован и погубљен. Старији син Троцког, Лав Седов, који је живео у Паризу, умро је под чудним околностима. Умро је након операције слепог црева и очигледно је отрован“, наставио је он.

„Други син, Сергеј Седов, који се није бавио политиком, и поред тога је погубљен. Моја бака, прва жена Троцког, умрла је у радном логору, а моја мајка је извршила самоубиство након што јој је ускраћена дозвола да се врати у Русију како би се састала са својим супругом и ћерком“, наставио је Волков.

Тек по доласку Михаила Горбачова на власт, Естебан Волков је коначно могао да дође у Русију како би упознао своју полусестру која је убрзо после тога умрла од рака.

Док је живео у Мексику, Естебан Волков основао је Институт о праву на азил. Троцки је рекао да постоји „планета без виза“ и да је Мексико једина земља која му је доделила азил када је Лазаро Карденаз био председник.

„Не постоји земља у Латинској Америци чији људи нису нашли уточиште у Мексику. Током 1930-их, захваљујући председнику Карденазу, Мексико је прихватио шпанске избеглице које су напустиле своју домовине након грађанског рата. Ово је имало повољан утицај на сам Мексико, јер су многи од њих били интелектуалци и академици“, објаснио је Волков.

„Лав Троцки је историјска фигура која је оклеветана и омаловажена. Један од највећих Стаљинових злочина био је тај што је желео да избрише историју, да је фалсификује и да заведе људе. Моја мисија је да објавим праве историјске чињенице, и то је оно што ћу урадити. Ја се држим ван политике, али пошто сам искусио на својој кожи атмосферу клевете и извртања чињеница која је била свуда око мог деде, сматрам да је од виталног значаја оживљавање историјских чињеница“, рекао је Естебан Волков.

Лав Троцки је био председник Петроградског совјета, од 1905. до 1917. године, и одиграо је водећу улогу у Октобарској револуцији 1917. године. Пошто су бољшевици преузели власт, Троцки је био народни комесар за спољне послове, а касније је основао Црвену армију, која је изашла као победник из грађанског рата 1918-1920.

Током двадесетих година, Лав Троцки, енергичан јавни говорник и истакнути марксистички теоретичар, био је на челу антистаљинистичке опозиције. Прогнан је из комунистичке партије 1929. године и тада је затражио политички азил у иностранству.

Мексико је једина земља спремна да га прихвати, захваљујући његовом пријатељству са великим мексичким уметником Дијегом Ривером.

Троцког је убио каталонски комуниста Рамон Мерадер, по наређењу Јосифа Стаљина, крампом који је прокријумчарио у резиденцију са обезбеђењем, у којој је Троцки живео близу Мексико Ситија.

 

Opširnije na link

KOMENTARI ČITALACA

Ostavi komentar

Da bi mogao da ostavljaš komentare registruj se / loguj se

Prijavite se